Riffle M16

 
 
 

Hotline: +421 917 961 386 (Mon - Fri 7:00 - 16:00)

 
 
Deal of the Day
31.06.2020Time left:
 
 
Reklamné okno
 
 
Prečo nakúpiť u nás?

darčeky k nákupui

Gift to buy

 

Vernostný program

Fidelity programme

 

Zľavový kupón

Discount coupon

Register and get 5% discount

Máte otázky

Do you have a question?

Do not hesitate to contact us

 
 
 
 
Price level
 
 
Important Information
 
 
 
Select one of the categories.
 
 

Puška M16

Ide o americkú vojnovú pušku, ktorá môže mať poloautomatický, automatický režim, alebo tiež režim trojranných dávok. Do pušky M16 sa vkladajú náboje 5,56x45 mm NATO a nabitá váži presne štyri kilogramy. Táto metrová puška zažila svoju „premiéru“ v Južnom Vietname v roku 1963, kde prvýkrát vstúpila do služby pre armádu Spojených Štátov Amerických. Po tejto vojne sa stala štandardnou služobnou puškou a nahradila starú M14-ku. Puška M16 sa stala mimoriadne úspešná a je dodávaná do armád a ozbrojených síl po celom svete. Celková svetová produkcia pušiek M16 sa už vyšplhala na viac ako 8 miliónov vyrobených kusov, čím sa stala najvyrábanejšou zbraňou tohto kalibru a približne 90% z nich sú stále v prevádzke. V súčasnosti, používa M16 15 krajín v NATO a viac ako 80 krajín po celom svete.

Vývoj a varianty

Ako prvá (experimentálna) verzia bola vyrobená puška s označením XM16E1, tá však nezožala veľký úspech, keďže mala problémy so zasekávaním záveru. M16A1 je prvá klasická verzia M16-ky. Práve ona bola využívaná vo Vietname, ako najúčinnejší protivník proti ruskej AK-47. Po vojne vo vietnamskej džungli, túto pušku vylepšili o režim trojranných dávok a zväčšili zásobník, a tak uzrela svetlo sveta verzia M16A2. Ďalším variantom je puška M16A3, ktorá sa líši len rýchlo odnímateľnou rukoväťou a automatickým režimom streľby. Posledná úprava sa dotkla len vnútorného mechanizmu pre vyššiu odolnosť voči vonkajším vplyvom počasia, a tak sa M16A4 stáva zatiaľ posledným variantom pušiek M16.

Postupne sa v americkej armáde využíva nová puška M4, ktorá má veľa prvkov z M16, no okrem zmien v mechanizme sa hlavne zmenšila jej dĺžka.

Označovanie

Ak ste sa v predchádzajúcom odstavci miestami strácali v značkách, tu máte vysvetlivky. XM16E1 je označenie pre experimentálny (E1) model (M16), následné po schválení sa odstráni písmeno X a namiesto písmena E sa píše A. Čiže experimentálny model XM16E1 sa po schválení zmení na M16A1 a ďalej sa už len mení posledné číslo podľa toho o akú variantu ide.

Konštrukcia

Puška M16 sa skladá z puzdra záveru, kde sa nachádza hlaveň s dĺžkou 508 mm. Druhou časťou je rám zbrane, ktorý obsahuje spúšťový mechanizmus, rukoväť a šachtu zásobníka. Tu sa nachádza aj pažba. Celková váha zbrane je 3,26 kg (4kg-nabitá) a dĺžka je presne jeden meter.

Puška M16 a základné parametre

Pri meraniach sa rýchlosť strely vyšplhala až na 948 m/s a kadencia 750 až 900 rán za minútu. Dych berúca je aj presnosť tejto pušky. Účinný dostrel je 500 metrov na bodový a 800 metrov na plošný cieľ. Do M16-ky môžete umiestniť základné 20 a 30-ranové zásobníky alebo 100-ranový bubnový zásobník.

Hlavné znaky

  • predpažbie je vyrobené z dvoch identických polovíc, je zaoblené a tuhé, aby lepšie sedelo do ruky
  • zadné mieridlá, ktoré môžu byť nastaviteľné vzhľadom na vzdialenosť alebo silu vetra
  • zariadenie riadenia streľby, ktoré obmedzuje počet na tri vystrelené projektily  pri jednom stlačení spúšte, čo zvyšuje presnosť streľby a znižuje plytvanie muníciou
  • modifikovaný mechanizmus odhodu nábojníc z hornej časti, ktorý je bezpečnejší a predchádza zranenia tváre strelca "ľaváka"
  • hlavňový kompenzátor, ktorý spresňuje streľbu, ako v dávkovom móde, tak pri rýchlej streľbe jednotlivými ranami
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Full (Desktop) version