Expandable Baton

 
 
 

Hotline: +421 917 961 386 (Mon - Fri 7:00 - 16:00)

 
 
Deal of the Day
15.02.2020Time left:
 
 
Reklamné okno
 
 
 
Introduction > Expandable Baton
 
Important Information
 
 
Expandable Baton

 

Čo je to teleskopický obušok, dnes už nemusí nikto nikomu zložito a pracne vysvetľovať. Nielenže ho mnoho ľudí nosí pravidelne na svoju ochranu, ale taktiež sa stal bežnou súčasťou vybavenia mnohých z tých, ktorí vykonávajú svoju náročnú prácu v bezpečnostnom sektore. Intenzívne, veľmi náročné a opakované testy preukázali, že jeden z najkvalitnejších obuškov vôbec vyrába firma ESP. Výsledky deštrukčných skúšok tohto českého výrobku sú mnohokrát až udivujúce. V poslednom čase je tento veľmi skladný a účelný prostriedok postupne vybavovaný praktickým užívateľským setom, ktorý posúva hranice praktických možností a z teleskopického obušku vytvára takmer multifunkčný nástroj. My sme mali so zástupcami slovenskej firmy AFG možnosť zúčastniť sa užívateľských skúšok práve tejto čerstvej novinky – "policajnej taktickej súpravy".

 

Obušok "z vreca von"?

Výhody tzv. "teleskopov" sú už v súčasnosti zrejmé. Mať pri sebe neveľký podlhovastý predmet, ktorý sa jedným rýchlym pohybom premení na slušnú železnú tyč, je v prípade nebezpečnej násilnej konfrontácie iste nemalou devízou. Mnohí preto takúto praktickú vec nosia stále na opasku, či aspoň dajú obušok do vrecka alebo tašky, ak vedia, že budú prechádzať problematickými miestami, alebo za tmy venčiť psa. Teleskopické obušky tiež majú už svoje stále miesto za mnohými bytovými dverami, alebo vo dverách automobilu. Nie je divu. Aj jedincovi slabšej telesnej konštitúcie dá totiž teleskopický obušok schopnosť eliminovať agresívnu a i značne fyzicky vyspelú osobu. Tento prostriedok i pomerne neškolenému človeku svojim spôsobom „pridáva“ i desiatky kíl svalov a roky tréningu bojových športov. Dalo by sa len ľahko pozmeniť známe a klasické porekadlo (pozn.: v originále o revolveri Colt): "Boh stvoril ľudí slabých a silných, až teleskopický obušok tento nedostatok odstránil". Skúsenosti z reality ulíc preukazujú, že s týmto predmetom v ruke sa i slabé dievča v okamihu môže stať veľmi nebezpečným protivníkom. Takže násilníci, pozor!

 

Slúži a chráni

Teleskopické obušky už dávno nezostali len rozšíreným a značne obľúbeným prostriedkom vyhadzovačov a členov bezpečnostných služieb (tí totiž na nákup svojej výbavy nemusia, na rozdiel od príslušníkov štátnych inštitúcií, vypisovať žiadne výberové konanie). Ich nesporné výhody (hlavne skladnosť a účinnosť) pochopiteľne rozpoznali oficiálne bezpečnostné zložky. Vo svete je tzv. „teleskop“ čím ďalej bežnejším nástrojom strážcov poriadku a zákona. Rovnako je to na Slovensku, kde sa tieto donucovacie prostriedky povestnej kvality predávajú. Pochopiteľne, medzi prvými bývajú výsuvné obušky zavádzané v tých najelitnejších zložkách rozličných štátov. U našich českých susedov to bolo v Útvare rýchleho nasadenia (URNa), Ochrany prezidenta, Leteckých sprievodov a krajských Zásahových jednotiek. Dnes sa tam nielen stále viac rozširuje zoznam útvarov, kde sú tieto praktické prostriedky používané, ale podľa všetkých známok sa dokonca začína realizovať plošná výmena i v radových jednotkách – v súčasnosti sú v Prahe výsuvnými obuškami ESP vybavovaní i policajti „z ulice“ – príslušníci pohotovostnej motorizovanej jednotky, linky 158. Aj na Slovensku, kde sa podobná výbava stáva „pomocníkom zákona“, sa zatiaľ vybavujú predovšetkým zvláštne zložky polície a špeciálne jednotky. Aj tu už zistili, že oceľový obušok nielen viac chráni zasahujúcich policajtov v čase čoraz viac odhodlanejších a násilnejších páchateľov, ale paradoxne i šetrí zdravie osôb, proti ktorým je zakročované (podľa zistenia totiž došlo pri použití plastikových obuškov k mnohým úrazom a dokonca úmrtiam preto, že údery ľahkou hmotou nepostačovali na rýchle zneškodnenie - zakročujúci policajti preto museli nezriedka nielen zvýšiť počet a razanciu rán, ale vďaka okamžitej neúčinnosti viedli údery i na hlavu a iné citlivé miesta… To potom bol problém.). Je to jednoduché – ak nalomím násilníkovi jedným mávnutím „teleskopu“ končatinu, nemusím do neho naďalej búšiť. Skrátka trend je jasný, oceľ vedie a kriminálne živly nech sa trasú…


Služobná taktická súprava

Teleskopický obušok sa však nepoužíva len ako prostriedok na údery, či na odvádzacie a fixovacie techniky. Vďaka svojej až neuveriteľnej odolnosti ho je možné tiež použiť v situáciách, keď je životne nutné odstrániť nejakú brániacu prekážku, či už ide o okná nebo dvere, dostať sa do automobilu, apod.
Aj na ďalšie účely slúži novo vyvinutá praktická súprava veľmi užitočných doplnkov.

Výsuvná časť obušku teraz môže tiež slúžiť ako nosný systém pre nasadenie špeciálneho taktického zrkadla, ktoré slúži ako na prepátravanie rizikových priestorov, tak aj dáva možnosť pyrotechnickej kontroly málo prístupných častí budovy alebo spodku podozrivého vozidla.
Miesto štandardnej koncovky je možné koniec obušku osadiť výkonným diódovým svietidlom. To znesie náročné zaobchádzanie, je odolné voči úderom a vode. Jeho výdrž osvitu je niekoľko desiatok hodín prevádzky. Je možné ním svietiť (prípadne oslňovať potenciálneho delikventa) a zároveň mať obušok pohotovo pripravený na bleskové razantné použitie.
Zvlášť pre príslušníkov bezpečnostných zložiek bolo vyvinuté špeciálne plastové puzdro s polohovateľným závesným systémom. Samosvorná konštrukcia umožňuje pohotové tasenie, bez rizika vypadávania obušku pri bežnej činnosti.

Ako sme mali možnosť overiť si na vlastné oči, tento policajný taktický komplet – obušok, puzdro, svietidlo a zrkadlo, bol podrobený intenzívnemu testovaniu. Boli sme zvedaví ako táto špeciálna súprava obstojí v náročných podmienkach, ktoré imitujú to najdrsnejšie zaobchádzanie, mnohonásobne prekračujúce nároky bežného používania. Obsiahle posudzovanie, ktoré zahrňovalo niekedy naozaj až veľmi deštrukčné pokusy, prevádzal kolektív niekoľkých expertov z rôznych zložiek bezpečnostného sektoru. Aj keď na začiatku nikto na žiadnu veľkú senzáciu príliš neveril, výsledky boli viac než uspokojivé. Nielen obušok, ale aj príslušenstvo možno preto odporučiť každému, kto chce mať pri svojej náročnej a nebezpečnej službe po ruke prostriedky, ktoré nesklamú. Bude sa na ne môcť spoľahnúť a možno im môže niekedy v extrémnej situácii vďačiť za zdravie a život…

 

Príslušníci pražskej zásahovej jednotky s obuškom ESP

Taktické diódové svietidlo ESP je možné ľahko a rýchlo inštalovať na opačný koniec obušku. Tri diódy vydávajú až prekvapivo intenzívne svetlo, ktoré pomáha bezpečnejšie uskutočniť kontrolu nebezpečných priestorov, vozidla, či osoby. Ako sa už „vo výkone“ mnohokrát overilo, pri „nočnej“ kontrole predmetnej osoby osvit dokáže dostatočne oslniť a dezorientovať osobu. Pri pokuse o útok na policajtov potom zvyčajne nie je žiadnym problémom pripraveným obuškom účinne protivníka eliminovať. Zložený obušok naviac vyzerá ako bežné dlhšie svietidlo a rychlé vysunutie s nasledujúcim úderom býva prekvapivé aj pre skúseného kriminálnika.


Odolnosť svietidla

obrázok... bola vyzkúšaná viac než dostatočne. Systém ESP prežil bez poškodenia nielen údery obuškom do tvrdého materiálu, ale aj nespočetné zavieranie o zem. Prednú šošovku z balistického polykarbonátu sme skúšalii rozbiť kladivom na asfaltovom povrchu. Ako je vidieť, ani dva razantné údery (zašpicatenou hranou!) nestačili na roztrieštenie materiálu. Pri teste bola tiež overená výdrž zdrojov. Bolo až šokujúce, že cca po 150 hodinách nepretržitého osvitu svietidlo stále dokázalo fungovať. Aj po tomto čase by bolo v úplnej tme napríklad možné stále vidieť tvár a ruky podozrivej osoby, alebo skontrolovať temné schodisko!


Taktické zrkadlo

obrázokAko sme sa mali sami možnosť presvedčiť, taktické zrkadlo je veľmi praktickou a úžitočnou časťou výzbroje. Existuje v dvoch prevedeniach – služobnom veľkom a menšom variante pre skryté nosenie. Nasadenie na koniec obušku je vďaka dômyselnému upnutiu rýchle, aj pri prudkých pohyboch nám potom zrkadlo nespadlo. Na nosenie zrkadla slúži ochranné puzdro, ktoré je možné vďaka kovovej klipse upevniť kdekoľvek na opasku, popruhoch výstroja či taktickej veste.


Plastové policajné púzdro

obrázok... sa vďaka rýchloupínaciemu systému jednoducho a pritom isto fixuje na akýkoľvek služobný opasok. Konštrukcia pre zvolenie polôh dáva používateľovi možnosť ľubovolného sklonu obušku, čo nielen umožňuje rýchle a spoľahlivé uchopenie rukoväti, ale aj bezproblémové nosenie aj v iných polohách, napr. v sede vo vozidle. Samosvorný systém dáva možnosť bleskového tasenia. Puzdro sme veľmi intenzivne testovali na krkolomnej prekážkovej dráhe, kde po celý čas činnosti (šplhanie, preliezanie a zoskoky z viac než 4 metrov!) nedošlo k vypadnutiu obušku, ani k porušeniu upnutia puzdra. Napriek tomu je na tomto špeciálnom „holsteri ešte zvláštna poistka proti náhodnej strate či pokusu o vytiahnutie inou osobou. Tento produkt ESP je v súčasnosti, ako je vidno z fotografie, využívaný nielen mnohými príslušníkmi bezpečnostných zložiek mnohých štátov EU, ale aj inde v ďalekom svete.


Teleskopický obušok

obrázokAj na Slovensku sa tzv. teleskopy stávajú čím ďalej bežnejším prostriedkom v boji proti zločinu a kriminalite Obrázok zo špeciálneho kurzu pre inštruktorov PZ naznačuje, že vytiahnutie opitého vodiča z vozidla je s týmto novým výstrojom doslova otázkou okamihu.

 

Policajný set

obrázokPríslušníci Special Operations Group Armády ČR vybavení setom ESP. Na ploche zrkadla je odrazom jasne viditeľná aj zbraň v rukách, alebo hlava osoby, kryjúca sa vo vzdialenosti viac než 15 metrov za prekážkou. Taktickým zrkadlom je možné pomerne jednoducho skontrolovať kritický priestor za rohom, odhaliť postavenie nepriateľského strelca alebo previesť pyrotechnickú obhliadku podozrivého vozidla či prehliadku menej dostupných priestorov budovy (tu zvlášť v kombinácii so zmienenou ďalšou časťou sady - diódovým svietidlom ESP). To je využívoané nielen mnohými členmi rôznych zásahových jednotiek, ale aj mnohými príslušníkmi zahraničných misií. Viac informácií na www.afg.sk


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Full (Desktop) version